Jaký zahradní gril je pro vás ten pravý?

Než vyberete gril na zahradu, zvažte všechna pro a proti jednotlivých druhů. Zorientujte se ve specifikách grilů na plyn nebo dřevo, elektrických grilů, zahradních krbů a také netradičních grilů, ve kterých upečete i pizzu. Přečtěte si malé shrnutí důležitých parametrů oblíbených zahradních grilů.

Voňavá klasika: zahradní gril na dřevěné uhlí

Spousta labužníků si grilování bez vůně pomalu uhelnatějícího dřeva a kouřícího uhlí prostě nedokáže představit. Grily na dřevo jsou ideální pro dlouhé posezení na zahradě nebo na terase – grilování na nich je několikakrokovým rituálem. Obsluhu grilu na dřevěné uhlí však budete mít po pár grilovačkách „v malíku“. 

Kouzlo grilu Big Green Egg

Pokud chcete grilování posunout na další úroveň, seznamte se s grilem Big Green Egg. S jeho pořízením získáte nejen špičkový gril, ale i parťáka na pomalé vaření, pečení pizzy či chleba, a dokonce i malou mobilní udírnu. 

Jedinečný tvar grilu „Zelené vajíčko“ zajišťuje neměnný průtok vzduchu uvnitř nádoby, což podporuje vysoce efektivní hoření uhlí, a tak i rovnoměrné pečení, vaření a grilování. 

Vesmírná zajímavost: Big Green Egg gril je vyroben z keramiky původně vyvinuté v NASA pro vesmírný program. Vyznačuje se perfektní izolací a akumulací tepla. Povzneste chuť každého jídla do nebeských výšin!

Vyšší úroveň: zahradní krb

Majestátní zahradní krb je srdcem každé zahrady. Nebojte se vzít stavbu krbu do vlastních rukou – při každém podařeném grilování pak zažijete dvojnásobný pocit hrdosti. Přečtěte si, jak postavit zahradní krb svépomocí a vrhněte se do projektu letošního léta.

Jeho nespornou výhodou je dostatek prostoru, a to jak vnitřního (grilovat můžete v několika patrech), tak i toho odkládacího. Pokud máte tu možnost, umístěte zahradní krb pod pergolu a připravte si dobroty s vůní léta v jakémkoliv počasí. 

Jednoduchost a rychlost: plynový gril

Ti největší fajnšmekři vám řeknou, že tradičnímu barbecue a chuti masa, ryb, zeleniny a sýrů připravených nad rozpálenými uhlíky se nic nevyrovná. Výhodou plynového grilu je však rychlé rozpálení, volitelné množství hořáků a snadná obsluha. Není třeba během grilování kontrolovat stav uhlíků a mezi ním dokupovat brikety nebo chystat dřevo. Zároveň ale musíte pamatovat na zásobu plynových bomb. 

TIP: Stejně jako gril na dřevěné uhlí i ten plynový doplňte o lávový kámen na grilování a vyzkoušejte tak zase něco nového. Přečtěte si o grilovacím kameni více.

Na balkon v zástavbě: elektrický gril

Hlavní výhodou elektrického grilu je absence kouře, který vzniká spalováním uhlí. Gril na elektřinu je proto ideální pro použití na balkoně bytového domu, případně rovnou v kuchyni. 

K jeho provozu vždy potřebujete přístup k elektrické zásuvce, což nemusí být vždy úplně pohodlné, navíc mu oproti jiným grilům trvá nahřátí déle. Pokud si budete chtít připravit vysoký biftek, můžete být zklamaní – teplota elektrického grilu se nevyšplhá tak vysoko jako u grilů plynových nebo na dřevo. 

Výběr grilu podle okolností i podmínek

Samozřejmě hraje roli, kolik do grilu hodláte investovat. Zvažte ale také, jak často jej plánujete využívat (a vězte, že nakonec to bude častěji než si myslíte) a kolik strávníků se vám na zahradní gril párty bude scházet. Na občasné použití v několika lidech vám postačí klasický litinový gril, pokud ale pravidelně hostíte velkou rodinu či více přátel, zvažte stavbu venkovního krbu.