„Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci“ – říká vám to něco? Na některých věcech se šetřit za každou cenu prostě nevyplácí. Jednou z nich jsou krbová kamna. Přečtěte si, proč nekupovat ta nejlevnější a jak vybrat taková, která splní vaše očekávání a zároveň vás nezruinují.
1. Konstrukce a zpracování levných krbových kamen
Kvalitní krbová kamna od těch nekvalitních můžete poznat hned na první pohled. Pokud vám jejich konstrukce nepřipadá dostatečně stabilní a mouchy má i povrchová úprava, můžete si být jisti, že před sebou máte šunt. Krbová kamna, která za něco stojí, také něco váží. Nebuďte překvapeni hmotností i nad 100 kg.
Vzhled a velikost topeniště
Vašemu kritickému oku nesmí uniknout ani prosklení a velikost topeniště. Myslete na to, jak se bude čistit a zda se do něj vejdou cca 35 cm dlouhá polena. Vše se zdá být v pořádku? Koukněte také na těsnění dvířek. Ve chvíli, kdy zjistíte, že dokonale nedoléhá, nebo dokonce úplně chybí, dejte od takových kamen ruce pryč.
Aby topeniště krbových kamen uneslo žár, který v něm vzniká, musí být obloženo vhodnými materiály, například šamotovými cihlami.
2. (Ne)bezpečnost nejlevnějších kamen
Bezpečnost nade vše. Zkontrolujte systém otevírání dvířek. Pokud seznáte, že by s ním mělo menší dítě problém, máte jistotu, že topeniště neotevře malý průzkumník, ale také že se během provozu dvířka neotevřou samočinně.
Kliky a dveřní páky nejlevnějších krbových kamen jsou navíc vyrobeny z nekvalitních materiálů, které se velmi rychle prohřejí natolik, že se o ně bez rukavice okamžitě popálíte.
3. Ekologické spalování?
Účinnost spalování jde dnes ruku v ruce s ekologií. Zastaralá kamna na uhlí jsou už passé, moderní doba se navrací k topení dřevem. Špičku představují kamna s teplovodním výměníkem, která se postarají o rychlé vytopení hned několika místností najednou, splňují přísné požadavky Zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 a účinnost jejich vytápění se hravě přehoupne přes 75 %.
4. Cizí původ nejlevnějších krbových kamen = jiné standardy
Levná krbová kamna pocházejí často z Bulharska, Polska nebo Číny a odpovídají jiným standardům, než na jaké jsme v Česku zvyklí. Kvůli použití nekvalitních materiálů u nich dochází k deformaci dvířek či popraskání skla. Hrozí také nedostatečné nasávání vzduchu a nadměrná spotřeba paliva. Dlouho vás taková kamna stresovat nebudou, vydrží totiž zhruba tři topné sezóny.
Aby se vám investice skutečně vyplatila, zaměřte se na spolehlivé značky, jako je například český Romotop – nabízí špičková krbová kamna bez výměníku i s výměníkem, která vás budou hřát několikanásobně déle.
5. Kamna bez možnosti dokoupení náhradních dílů a profesionálního servisování
Nenechte se ukolébat nízkou pořizovací cenou levných krbových kamen. Jakmile totiž přijde čas na servis (a u nekvalitních kamen přijde velmi brzy), neseženete náhradní díly. Pokud ano, budete si muset počkat, než vám z Číny dojdou.
U českých kamen to jde jako po másle. U kamen Romotop náhradní díly vyberete jednoduše podle modelu kamen, stačí pár kliknutí. Můžete mít jistotu, že vše bude sedět a že to dojde včas.
Dejte na rady odborníků
Krbová kamna nekupujete na jednu dvě sezóny. Pokud se u nich chcete hřát deset a více let, vsaďte na robustní kamna z kvalitních materiálů, vyrobená nejlépe v našich končinách.
S jejich výběrem vám rádi poradíme – navštivte náš showroom, zavolejte nám na 725 942 931 nebo se nám ozvěte e-mailem.