Konec topné sezóny s sebou nese nutnost čištění krbových kamen. Míra jejich znečištění závisí nejen na tom, jak intenzivně jste kamna užívali, ale také jestli jste se průběžně věnovali jejich údržbě. Neděste se dlouhé a náročné práce a přečtěte si, jak vyčistit kamna, krbovou vložku i skla.
1. Počkejte, až kamna vychladnou
Kamna či krbové vložky čistěte vždy za vychladlého stavu. Jako obvykle vyberte popel ze zásobníku, při větší údržbě se ale zaměřte i na prostor topeniště. Pokud v kamnech plánujete občas zatápět i po skončení hlavní topné sezóny, nechte na dně topeniště alespoň 1cm vrstvu popela. Jednak slouží jako ochranná vrstva, jednak napomáhá k rychlejšímu roztápění kamen.
2. I kouřovody potřebují očistu
Zanášení kouřovodů ovlivníte optimálním nastavením výkonu krbových kamen, výběrem otopu i správným přikládáním. Přesto se mu nevyhnete úplně, a proto je třeba kouřovody alespoň dvakrát za sezónu pročistit. Pokud vaše kamna obsahují volně ložené clony pro směrování tahu, vyjměte je. Zajistíte si tak přístup ke kouřovodům. Hrubé usazeniny zvládne vyčistit krbová štětka.
3. Vnitřní prostor čistěte bez vody
Správná údržba spalovacího prostoru kamen nebo krbových vložek se provádí vždy za sucha. Profesionálních výsledků s minimem námahy dosáhnete díky krbovému vysavači. Vyjměte šamotovou vyzdívku, očistěte ji a zkontrolujte, zda na některých místech není šamot poškozený. Prasklina až tolik nevadí, pokud je ale vydrolený, bude třeba jej vyměnit.
Opláštění litinových, plechových nebo kachlových kamen můžete otřít hadříkem navlhčeným vodou, vše pak ale vysušte například papírovými utěrkami.
4. Na konec si nechte čištění skla krbových kamen
Sklo dvířek zanesené sazemi je jedna z prvních věcí, na které vám padne zrak. Dopřejte si nerušený výhled na plápolající plameny a čištění skla krbových kamen se věnujte pravidelně.
Staré školy vám poradí čistit sklo popelem z kamen. Stačí jej nanést na mokrý papírový ubrousek a sklo jím „vydrhnout“. Pokud usilujete o dokonalé výsledky, vybavte se speciálními čističi na krbové sklo. Buďte ale opatrní na krbové těsnění – zatečené přípravky by jej mohly zničit. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, je nutné sklo na závěr pečlivě osušit.
5. Usnadněte si příští „velký jarní úklid“
Pravidelná péče dokáže divy, minimálně vám alespoň zaručí méně práce na konci topné sezóny. Přečtěte si, jak pečovat o kamna a krby, aby vydržely co nejdéle jako nové.
Pozor! Při čištění kamen se rozhodně nepouštějte do žádných úprav na topidle.
Pozor! Při čištění kamen se rozhodně nepouštějte do žádných úprav na topidle. Stejně jako každý rok si po topné sezoně pozvěte kominíka. Provede důkladnou kontrolu, čištění kouřovodů a komína. V případě potřeby servisu na krbových kamnech či krbu oslovte nás nebo výrobce.
Zajímá vás toho o kamnech více? Jsme tady pro vás na telefonu +420 725 942 931 nebo e-mailu obchod@krbykunc.cz. Rádi vás také přivítáme na naší prodejně.