Kuchyňský sporák na tuhá paliva vás okouzlí téměř pohádkovým vzhledem, ale také funkcemi. Uvaříte na něm všechna jídla a upečete cokoliv od masa přes chleba až po pizzu. Přečtěte si, jestli je možné kuchyňskými kamny také účinně topit, jak vybrat sporák na dřevo a co všechno se vám vyplatí vědět o jeho správném zapojení dříve, než k instalaci dojde.
Jak vybrat sporák na tuhá paliva
Základní otázkou je, jaké funkce mají moderní kuchyňská kamna ve vaší domácnosti plnit. Podle toho, zda na nich plánujete „pouze“ vařit a péct nebo jimi hodláte i vytápět se zaměřte na jeden ze základních typů:
- Klasická kamna na dřevo s plotnou a troubou – při provozu sporáků bez výměníku se vám sice krásně vytopí kuchyň, ale jako na hlavní zdroj tepla na ně nespoléhejte. V tomto případě je vzniklé teplo jen vedlejším produktem vaření a pečení.
- Kuchyňský sporák na dřevo s výměníkem – neslouží pouze k vaření a pečení, využijete jej i k efektivnímu vytápění celého domu. Po napojení na ústřední topení rozvádí teplo do radiátorů, dokáže také ohřívat vodu v bojleru a zastane tak i práci krbových kamen s výměníkem.
Základní informace se dočtete v článku Kouzlo sporáku na dřevo.
Výkon sporáků na dřevo s výměníkem
Záleží na tom, jak velký prostor budou vaše kuchyňská kamna s výměníkem vytápět: nejvýkonnější modely (okolo 20 kW) vytopí okolo 400 m³. Do menších staveb však nepořizujte extra výkonný sporák na dřevo s výměníkem, abyste zbytečně nepřetápěli, postačí vám výkon 10 kW. S tím optimálně vytopíte i objekt o 200 m³.
Nepodceňujte roli komína
Podobně jako u krbových kamen je potřeba fungující komín konstruovaný z nehořlavých materiálů a dle platných bezpečnostních předpisů. Zajímat vás musí především průměr komína – příliš malý neodvede kouř, příliš velký zase zapříčiní nedostatečné zahřátí a vznik kondenzátu.
Získejte představu, jaké požadavky musí splňovat komín pro krbová kamna.
Pozor: Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani místo připojení na komín, které se nachází na pravé, nebo na levé straně sporáku na dřevo. Ovlivní to místo ustavení kamen v prostoru.
Sporák na dřevo umístěte v bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů
Při ustavení sporáku na dřevo myslete na vzdálenost od záclon a nábytku, která by měla dosahovat minimálně 90 cm. Bezpečné stanoviště kuchyňských kamen zajistí také kachlová podlaha, případně pořiďte vhodnou smaltovanou nebo skleněnou podložku pod kamna.
Zaměřte se na vychytávky
V neposlední řadě si posviťte také na vychytávky, které vám užívání sporáku na dřevo usnadní a zpříjemní. Základem kvalitních kuchyňských kamen je:
- integrovaný teploměr – oceníte jej při pečení,
- přepínací klapka – zajistí přívod tepla do trouby pouze tehdy, kdy hodláte péct.
Vybavte se ale také užitečným příslušenstvím ke sporákům, jako jsou například zvedací rošty nebo kryt, který slouží jako tepelná ochrana před popálením o horká dvířka.
Samotné zapojení sporáku na dřevo nechejte na odbornících
Předejděte starostem a komplikacím. Precizní měření a zapojování kuchyňských kamen svěřte do našich zkušených kamnářských rukou. Ozvěte se nám na obchod@krbykunc.cz, rádi vám se vším pomůžeme.