Aktuální situace: Hrozí zákaz topení dřevem?

Pokud jste někde zaslechli, že kamna na chatu a do starších domů už nemá cenu pořizovat, protože jsou zakázaná, nebo že i v novostavbě musíte zajistit jejich výměnu, u našeho článku si oddychnete. Přečtěte si, jak je to s obávaným zákazem vytápěním dřevem a jak s tím souvisí zákaz kotlů na tuhá paliva ze září 2024.

Zákaz kotlů na tuhá paliva neznamená zákaz krbových kamen

V září 2024 zavedla Česká republika regulaci, která vyžaduje výměnu starých neekologických kotlů, které nesplňují 1. ani 2. třídu emisních norem (dle normy ČSN EN 303-5). Pojmem tuhá paliva se u takových kotlů rozumí obvykle koks a uhlí. Třídu kotle vyčtete z výrobního štítku nalepeném na boční straně tělesa, z návodu na použití, případně se zeptejte servisního technika. 

Pozor! Pokud podobný kotel stále provozujete, co nejdříve jej vyměňte, hrozí vám totiž pokuta. Předem si zjistěte, zda můžete zažádat o dotaci na výměnu kotle

Krbová kamna nejsou kotel

Co platí pro kotle, neplatí vždy i pro krbová kamna, a proto v kamnech na biomasu (dřevo) můžete topit zvesela dále. 

Zásadní rozdíl mezi kotlem a kamny je ten, že u kotle jde o „hotový výrobek“. Topenář přijde, namontuje jej a tím to skončí. Práce kamnáře ale spočívá také v navržení optimálně stavěného topidla. Ať už instaluje krbová kamna či krbovou vložku, máte jistotu, že pracuje s materiálem splňujícím přísné emisní limity.

Ecodesign: soubor pravidel, která platí pro celou EU

Evropská norma Ecodesign, podle které se řídí i Česká republika, určuje emisní limity, úroveň energetické účinnosti i spotřebu paliva. Výrobci moderních krbů, kachlových, peletových či akumulačních kamen musí brát (a berou) tuto normu jako závaznou. Své produkty testují měřením v nezávislých laboratořích a získávají uznávané certifikace. 

Naměřené emise krbových kamen mluví jasně

Při měření emisí jsou rozhodující mj. prachové částice a oxid uhličitý. Nutno říct, že lokální topidla, ve kterých se topí biomasou, jsou CO2 neutrální. A ani s prachovými částicemi to není tak horké – ohňostroje vypálené za jednu silvestrovskou noc navýší skóre emisí a mikroprachu daleko více než provoz všech kachlových kamen v zemi během jednoho roku.

Co znamená CO2 neutrální?

Spalování dřeva nevede k nárůstu celkových emisí CO2 v atmosféře. To proto, že se během spalování dřeva do atmosféry dostává srovnatelné množství oxidu uhličitého, jaké z ní strom absorboval během svého růstu. Dokud se nepřestanou sázet nové nové stromy, nehrozí, že by se cyklus narušil. 

Právě z tohoto důvodu je dřevo pokládáno za obnovitelný zdroj energie a v současném odklonu od fosilních paliv se stává čím dál oblíbenější alternativou.

 

Ani moderní kachlová kamna „nedovolí“ vytápět neekologicky

Energetická účinnost ruku v ruce s optimální kvalitou spalování jsou důvodem, proč investovat do moderních kachlových kamen na chatu i do novostavby. Díky počítačovému naprogramování máme my kamnáři možnost přizpůsobit výkon kamen přesně na míru vašemu domu. Toto „chytré“ vytápění zůstane vždy ekologické i ekonomické.

Kamna na dřevo vám nezakážou dnes ani v budoucnu

Sporáky a všechna kamna a krbová kamna s teplovodním výměníkem napojená na ústřední topení, která najdete v naší nabídce jsou, řečí paragrafů, zdrojem navrženým pro přímé vytápění místa instalace. Netopí se v nich zakázanými palivy (hnědým uhlím, lignitem, uhelnými kaly a proplástky), jako ve starých kotlech, a proto se jich netýká zákaz provozu neekologických topidel. Můžete mít jistotu, že právě vzhledem k rostoucímu zájmu o ekologické vytápění se ani žádná podobná regulace nechystá. 

TIP: Obrňte se proti dezinformacím o zákazu vytápění dřevem. Srozumitelně o situaci informuje edukační kampaň Polevo povoleno! Asociace pro ekologické vytápění dřevem.

Zajímá vás toho více? Zavolejte nám na 725 942 931 nebo nám napište na obchod@krbykunc.cz. Rozptýlíme vaše obavy.