Topení dřevem je nejen moderní, ale může být i ekologické a ekonomické. Aby tomu skutečně tak bylo, maximalizujte užitek při provozu krbů a kamen. Pořiďte si kvalitní akumulační kamna a teplo vám „nevyletí komínem“.
Trocha historie
Akumulace není žádný výstřelek dnešní doby, naopak má dlouhou tradici. Z minulosti můžeme znát např. akumulační kamna elektrická, ve kterých byly cihly magnezitky. Tato kamna se v noci nahřívala a pak dokázala minimálně 8 hodin hřát.
Na stejném principu fungují také léty prověřená kachlová kamna. Topením se nahřívá masa materiálu, z níž jsou kamna postavena, a ještě dlouho po vyhasnutí předávají toto teplo do místnosti.
Princip fungování akumulačních kamen a krbů
Kamna vybavena akumulací mají na svém plášti množství akumulační hmoty. Nejčastěji se jedná se o šamot, případně hmotu jemu podobnou. Taková kamna jsou typická vysokou objemovou hmotností materiálu, který do sebe dokáže nakumulovat velké množství energie vytvořené spalováním dřeva.
V praxi platí, že čím více hmoty nahřejete, tím více energie dostanete zpět. Samozřejmě je také důležité kvalitní konstrukční zpracování a na to se například u výrobků značek Romotop nebo Austroflamm můžete plně spolehnout.
Délka akumulace
Správně provedená a dimenzovaná akumulační krbová kamna pojmou tolik tepla, že vydrží hřát 6–12 hodin po vyhasnutí v topeništi. Když večer přiložíte, tak ráno u snídaně kamna ještě hřejí, aniž byste v nich zatopili. Spotřeba dřeva u akumulačních kamen a krbů klesne o jednu třetinu.
Každá realizace krbu je ale odlišná. Krbová vložka může být osazena akumulační hmotou v podobě originálního příslušenství, ale neméně důležitou část tvoří obezdívka krbové vložky, která musí být sálavá – z šamotu či litého šamotu, kamnářské keramiky, přírodního kamene a podobně.
Úspora a tepelná pohoda v jednom
Problém moderních dobře izolovaných domů není v náročnosti prostor vytopit. Tepelná ztráta takových staveb je velmi malá. Vcelku snadno ale může dojít k přetápění prostoru.
Spálením jednoho dřevěného polena o váze 1 kg a zbytkové vlhkosti 20 % vyrobíte výkon pohybující se okolo 3,5 kW/h. Aby oheň v krbu či kamnech pěkně plápolal, sklo se nešpinilo, je potřeba vložit do topeniště alespoň dvě polena, dohromady 1,5–2 kg. Tím vytvoříte výkon 5–7 kW/h a při dlouhodobém topení dům zaručeně přetopíte. Budete muset větrat a topení se stane neekonomickým a velmi pravděpodobně také nepříjemným.
Naproti tomu akumulační kamna i krby do sebe natáhnou nemalou část tepelné energie a po vyhasnutí v topeništi ještě dále hřejí. Nejen že zabráníte přetápění prostoru, ale hlavně prodloužíte topnou schopnost topidla, i když v něm zrovna nehoří.
Výběr akumulačních kamen či krbu
Nechcete stavět celý krb či kamna? Vsaďte na ověřenou kvalitu akumulačních kamen Romotop či Austroflamm s patentovanou technologií pro udržení tepla až po 12 hodin.
Pokud již vlastníte nebo právě pořizujete krbovou vložku Romotop, použijte originální akumulační sady nebo doplňte akumulační prstenec, které najdete v nabídce originálního příslušenství ke krbovým vložkám zde na e-shopu.
Protože si každý prostor žádá jiné parametry a my vyznáváme individuální řešení, obraťte se přímo na naše zkušené kamnáře na tel. 725 942 931 nebo přes e-mail obchod@krbykunc.cz. Rádi vás přivítáme také na naší prodejně.