Rozhodli jste se posunout grilování nebo jen posezení na zahradě na další úroveň? Zahradní krb sluší každé zahradě. Přečtěte si, jak ušetřit a postavit si zahradní krb rovnou i s udírnou svépomocí a těšte se na dobroty, které v něm vykouzlíte.
Výhody venkovního krbu s udírnou
Skutečným gurmetům, kteří dokáží ocenit chuť uzeného masa, ryb a sýrů, jen tak nějaký gril stačit nebude. Stavba zahradního krbu s udírnou není nijak náročná.
Dostatek prostoru
Obyčejné ohniště je už docela passé – v posledních letech i v Česku „frčí“ barbecue se vším všudy. Neopékají se jen špekáčky, ale grilují se steaky, ryby, klobásky, sýry, zelenina, dokonce i ovoce, připravují se omáčky, burgery a saláty.
Zahradní krby jsou dostatečně prostorné, připravíte v nich všechno najednou. Vy tak nemusíte odbíhat do kuchyně a kontrolovat zeleninu grilující se v troubě.
Úspora energie
„Pomocnou“ troubu a elektřinu potřebovat nebudete, pro provoz venkovního krbu, stejně jako interiérových krbových kamen, se vybavte pouze suchým dřevem. Ekologické jde ruku v ruce s ekonomickým řešením.
Venkovní krb jako ozdoba zahrady
Dejte si záležet na tom, aby venkovní krb stylově seděl k domu a zahradnímu vybavení. Může se tak stát hlavní hvězdou celé zahrady.
Umístění zahradního krbu
Výběr místa pro stavbu venkovního krbu není žádná věda. Řiďte se základními pravidly:
- ať na krb moc nefouká – zvolte místo v závětří,
- ať vám nejde kouř do oken – umístění přímo před francouzskými okny není zrovna nejvhodnější,
- ať nemusíte chodit daleko – přece nebudete všechny dobroty na gril přenášet někam do odlehlého kouta zahrady.
Venkovní krb versus pergola
Hodí se zahradní krby do pergoly? Samozřejmě! Letní přeháňka vás od pohoštění nevyžene.
Stavba krbu z cihel
Před stavbou krbu si ujasněte výběr cihel. Nemyslete pouze na to, aby zvládly žár, kvůli umístění venku musí vydržet i mrazy.
Žáruvzdorné cihly a stavební směsi
Rozhodně nepoužívejte běžné pálené cihly. Do jejich pórů se totiž snadno dostane voda, která po zamrznutí cihlu roztrhne. Ideální jsou šamotové cihly, vyrobené přímo do vysokého žáru. Nezapomeňte si pořídit také spárovací hmotu a šamotovou maltu, která spolu s cihlami zaručí žáruvzdornost.
Na vnější strany zahradního krbu se vám budou hodit i obyčejnější vápenopískové cihly.
Krok za krokem: stavba krbu svépomocí
Základová deska
Nepodceňujte základy – nejprve vykopejte jámu do nezámrzné hloubky cca 80 cm. Dno vysypte štěrkem a zalijte betonem. Ten by měl z terénu trochu vyčnívat, aby bylo zdivo dobře chráněno před vlhkostí. Než přejdete k položení žáruvzdorné izolace, počkejte, až beton úplně ztuhne a vyschne.
Kladení cihel
Následuje kladení cihel v tzv. běhounové vazbě (střídavé překrývání). Aby byl výsledek přesný a dokonale funkční, pomáhejte si vodováhou a provázky, které zaručí vodorovnost a kolmost.
Nevyzdívejte krb až do úrovně ohniště, počítejte s prostorem na uložení dřeva pod ním. Dopředu si také určete, do jaké výšky budete umisťovat mřížku na grilování, abyste si pro ni včas vytvořili drážky.
Dostatečná výška komínu
Pro topeniště normálních rozměrů počítejte s komínem o výšce alespoň 2,5 m od země. Aby vám do něj nezatékalo, instalujte na jeho vrchol stříšku.
Zahradní krb s udírnou
Berete to všechno při jednom? Při stavbě zahradního krbu s udírnou myslete na dodržení délky kouřovodu (minimálně 1,5 m, ideálně ale i 3 m). Průměr trubky by se měl pohybovat mezi 15 a 18 cm.
Pokud zvolíte příliš krátký kouřovod, riskujete spálení uzeného masa. S příliš dlouhým kouřovodem zase přijdete o spoustu tepla. Úniku tepla předejdete také použitím správných dvířek do udírny.
Litinový gril jako alternativa
Alternativu představují mobilní terasová ohniště, litinové krby. Sice při každém grilování nepocítíte uspokojení z vlastnoručně postaveného zahradního krbu, zato je můžete přenášet a grilovat jednou na terase, jindy kdekoliv na zahradě.
Kapitola sama o sobě je pak gril Big Green Egg, ve kterém ugrilujete maso, ale taky upečete chleba či pizzu. A dokonce zvládnete i uzení. Přečtěte si o těchto typech zahradních grilů a ohnišť více.
Grilování ve velkém stylu
Venkovní krb s udírnou vám nabídne nové možnosti přípravy pohoštění, zahrada získá nový šmrnc a vy si zamilujete sezení u praskajícího ohně nejen během letních večerů. Jestli alespoň zčásti patříte mezi nadšené kutily, nebojte se pustit do stavby zahradního krbu s udírnou svépomocí.
Zajímá vás toho o krbech, kamnech a ohništích více? Obraťte se na nás e-mailem: obchod@krbykunc.cz nebo telefonicky: +420 725 942 931, rádi vám se vším pomůžeme.