Venku už to konečně vypadá na zahájení grilovací a opékací sezóny, ale váš gril, kámen či litinový kotlík ještě není úplně ve formě? Zjistěte, jak svého pomocníka vyčistit, aby vám dobře sloužil. Budete překvapeni, co všechno na mastnotu a připáleniny zabírá.
Vyhrajte boj s mastným grilem
Ať už máte litinový gril, grilovací kámen, Big Green Egg, nebo jste si postavili zahradní krb, naučte se ho čistit. Oheň a žár to za vás neudělá. Připálené zbytky jídla a tuku v grilu nejenže kazí chuť, ale navíc jsou zdraví škodlivé. Způsob čištění se liší podle konstrukce grilu.
Jak vyčistit grilovací kámen
Grilovací kámen vás potěší snadnou údržbou. Ještě zatepla seškrábněte připečené zbytky dřevěnou škrabkou a mastnotu setřete papírovou utěrkou. Až kámen vychladne, přichází druhá fáze. 1 díl jedlé sody smíchejte s jedním dílem vody, vzniklou pastu rozetřete po celé ploše grilovacího kamene, poté jej očistěte houbičkou a umyjte horkou vodou.
Co budete potřebovat:
- dřevěnou špachtli,
- papírovou utěrku,
- jedlou sodu,
- houbičku,
- vodu.
Jak vyčistit rošt grilu
Grilovací mřížka neboli rošt má poněkud složitější tvar a spoustu zákoutí. Mřížku proto vyjměte z grilu, abyste ji mohli vyčistit z obou stran. Obruste ji ocelovým kartáčem od připálených zbytků. Při dočištění můžete použít roztok z jedlé sody nebo čistič grilu.
Pokud se rozhodnete pro jedlou sodu, položte mřížku na noviny a bohatě ji postříkejte roztokem (2 lžíce na litr), nechejte hodinu působit, pak setřete zbytky mastnoty houbičkou a omyjte vodou.
Když použijete čistič grilu, nastříkejte jej na mřížku a také trochu do většího sáčku, kam jej následně vložíte. Mastnota se v sáčku krásně uvolní a nebudete s ní tolik bojovat. Pak mřížku vytáhněte a omyjte ji houbičkou.
Co budete potřebovat:
- ocelový kartáč,
- noviny nebo sáček (záleží na použitém čističi),
- vodu,
- houbičku,
- 2 lžíce jedlé sody + rozprašovač nebo čistič grilu.
Jak vyčistit gril
Kromě grilovacího roštu a kamene musíte vyčistit také zbytek. Jak to bude probíhat, záleží na typu venkovního grilu.
- U grilu na dřevěné uhlí stačí vysypat popel, seškrábnout připečené zbytky a otřít gril zvenku. Pokud má víko, odmastěte ho stejně jako mřížku.
- V případě plynového grilu je to trochu složitější, protože se skládá z mnoha částí. Začněte tím, že ho důkladně vypálíte – 20 minut na vysoký výkon. Až gril zchladne, očistěte ocelovým kartáčem také kryty hořáků a dno grilu a odmastěte víko grilu.
Jak na čištění litinového nádobí
Patříte k milovníkům vaření na otevřeném ohni? Pak ve vaší výbavě nesmí chybět litinový kotlík (dutch oven), který zavěsíte nad oheň nebo vložíte přímo mezi uhlíky a připravíte vynikající kotlíkový guláš. Litinové nádobí je takřka nesmrtelné, ale má své nároky na údržbu.
- Nemyjte ho v myčce.
- Nenechávejte v něm jídlo po delší dobu.
- Myjte jej hned, jakmile dovaříte (po vychladnutí), v teplé tekoucí vodě s trochou saponátu.
- K čištění můžete použít kartáček.
- Po vysušení jej vytřete hadříkem nebo papírovou utěrkou napuštěnou olejem.
Příslušenství ke grilu, které vám usnadní život
Máte gril na vymazlené terase a řešíte, kam s popelem a mastnými zbytky? Pořiďte si kovový koš na popel. S údržbou okolí grilu a zahradního krbu vám pomůže vysavač popela, který se běžně používá kolem domácích kamen. Nemusíte se tak bát vzniku černých šmouh. Ke grilování i opékání na ohni si pořiďte kožené ohnivzdorné rukavice a mějte je vždy po ruce.