S krbovými kamny s teplovodním výměníkem si vychutnáte teplo v každé místnosti v domě, ohřejí vám také vodu v koupelně a kuchyni. Abyste si mohli užít všechno, co kamna umí, je třeba je správně zapojit – v tomto případě ne jen ke komínu, ale taky k bojleru nebo zásobníku vody a ústřednímu topení. Přečtěte si, na co se při instalaci kamen zaměřit a jakých chyb se vyvarovat.
Před instalací krbových kamen
Pokud stojíte teprve na začátku, kdy po kamnech teprve pokukujete, věnujte minutku článku Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem. Na našem blogu pak najdete další díly poradny o teplovodních kamnech.
Zvolte vhodné místo
Dřív než zapojíte první trubku, vyberte to nejlepší umístění krbových kamen. Minimální vzdálenost od zdi a předmětů v místnosti upravuje norma ČSN 06 1008/1997. Počítejte s tím, že od čelní strany (dvířek) kamen musíte nechat alespoň 80 cm volného místa, po stranách a vzadu minimálně 20 cm.
Pozor! V daném okruhu se vyvarujte jakýchkoliv hořlavých povrchů, a to včetně podložky – sklo nebo plech pod kamna nemají pouze estetickou funkci.
Inspirujte se tipy na obklad za krbová kamna.
Zajistěte správný odvod spalin
Průměr kouřovodu kamen musí přesně odpovídat komínu. Na tento komín už nenapojujte žádná další kamna nebo kotel. Počítejte s tím, že krbová kamna s výměníkem, která vytápějí více místností a ještě ohřívat vodu, kladou na správný tah komína vysoké nároky.
TIP: Zajistit optimální tah komína vám pomůže kominík, který provede kontrolu a propočet.
Důležité momenty zapojení krbových kamen s výměníkem
Teplovodní kamna napojte současně se stávajícím kotlem. V zádech kamen počítejte s instalací zpětných klapek a oběhového čerpadla. To zaručí přívod ohřáté vody do ústředního topení, zatímco studená voda povede přímo do výměníku.
Už při zapojení krbových kamen s výměníkem je třeba zajistit, aby voda ve výměníku neklesala pod 55 °C. U příliš studené vody hrozí její srážení, a to by vytvořilo skvělé podmínky pro usazování dehtové vrstvy.
Chyby při zapojování kamen
- Nevhodná podlaha pod kamny – základem je stabilní nehořlavý povrch s velkou nosností, některé modely kamen totiž váží přes 100 kg. Ideální variantou je místo okachlovat nebo pořídit plech nebo sklo pod kamna.
- Nedostatečný přístup ke kamnům, malá vzdálenost od zdi – když nastane potřeba kamna vypustit nebo zkontrolovat jejich napojení, neriskujte, že se k trubkám nedostanete.
- Zapojení pouze do okruhu za kotlem – aby kamna fungovala správně, je třeba je zapojit paralelně se stávajícím kotlem.
- Nevhodně umístěné čerpadlo – chod čerpadla není zrovna nejtišší. Až jej budete zapojovat, ohlídejte si, aby vás pak nerušilo v obytných místnostech.
Rychlejší vytopení místnosti s ventilátorem na krbová kamna
Malým, ale šikovným pomocníkem při topení se vám stane ventilátor na kamna. Není nutná žádná složitá instalace, stačí jej umístit na vrchní desku topidla. Ventilátor se postará o optimální cirkulaci teplého vzduchu směrem od kamen do místnosti, a její vytopení pak urychlí. A nejen to, díky ventilátoru na krbová kamna snadno docílíte o několik stupňů vyšší teploty v interiéru.
V dobrých rukou profíků
Pořízení špičkových krbových kamen s teplovodním výměníkem je prvním krokem k efektivně vytápěnému domu. Bez jejich správného napojení ale přijde celá snaha a investice vniveč. Pokud se na instalaci kamen necítíte, svěřte se do rukou odborníků. Rádi vám pomůžeme se zapojením krbových kamen i s předchozím výběrem toho nejlepšího vytápění. Kontaktujte nás e-mailem na obchod@krbykunc.cz.