Rozhodli jste se, že dáte přednost krbové vložce před krbovými kamny? Pomůžeme vám s výběrem i samotnou stavbou krbové vložky, abyste mohli co nejdříve využívat všech jejích benefitů.
Zaměřte se na typ krbové vložky
V dnešní době se v rámci rekonstrukcí i nových staveb stávají krbové vložky dominantou. Není proto divu, že jsou velmi vyhledávané. Navíc si můžete vybrat z mnoha typů, u kterých se liší velikost, výhřevnost i způsob otevírání.
Zaměřte se v první řadě na to, jak vám má krbová vložka sloužit. Bude hlavním zdrojem tepla, nebo pouze designovým prvkem interiéru?
Krbová vložka „na okrasu“
Máte hlavní topidlo vyřešené, ale nechcete se ochudit o atmosféru, kterou krb nabízí? Pak vybírejte krbovou vložku bez výměníku. Není totiž určená pro velké prostory a pokud zvolíte i vhodný typ na základě výpočtu výkonu, užijete si nejen v zimě kouzelné večery u krbu.
Krbová vložka jako hlavní zdroj tepla
Pokud hledáte krbovou vložku, která perfektně vytopí větší prostory a zároveň ohřeje také užitkovou vodu například v radiátorech, sáhněte po krbové vložce s teplovodním výměníkem. Zajistíte si tak doma nejen tu pravou atmosféru, ale i příjemné teplo v každé místnosti.
Pozor však na výkon krbové vložky. Příliš vysoký výkon vám z komfortního teplého prostředí může udělat neobyvatelný prostor. Nevybírejte tedy podle ceny, ale podle velikosti domu/bytu, který chcete vyhřívat.
Připravte se na stavbu krbové vložky
Jakmile máte krbovou vložku připravenou, zbývá „už jen“ její montáž a obestavba. I to má svá specifika.
1. Izolujte přilehlé povrchy
Krbová vložka patří pouze na pevný, nehořlavý povrch. Nabízí se betonový, ale existují také další materiály, které disponují podobnými vlastnostmi. Odizolovat budete muset také stěnu za krbem. K tomu slouží tepelněizolační materiály (například silikátové desky) v kombinaci s uměle vytvořenou vzduchovou mezerou mezi zdí a těmito deskami.
Proč je tento krok důležitý? Podle české normy nesmí okolní stavební konstrukce přesáhnout vlivem krbové vložky 85 °C. Zajistíte tak bezpečný chod krbu bez rizika.
2. Připravte stavební otvory pro komín a externí přívod vzduchu
Pro hoření je třeba vzduch, proto je nezbytné vytvořit otvor pro přívod vzduchu z exteriéru. Pokud by krb nemohl brát vzduch zvenku, spotřebovával by ten z místnosti. Tento přívod je nejčastěji realizován přes zeď (pokud je krb u obvodové zdi), jinak je možné přivádět vzduch také potrubím v podlaze, nebo dokonce komínem. Napojí se například hliníkovým potrubím na přírubu krbové vložky (ta je umístěna vzadu nebo vespod).
Při hoření dřeva vznikají spaliny, je tedy nutné odvádět je pryč z objektu. Pro tento účel slouží kouřovod, který veškeré spaliny vede do komína. Pozor na umístění stavebního otvoru pro komín (měl by být minimálně 50 cm pod stropem, nesmí být výše).
3. Ustavte krbovou vložku na požadované místo
Jak vysoko? Vzhledem k tomu, že ve spodní části nejsou tak výrazné teploty, není nutné krbovou vložku umisťovat příliš vysoko. Jednoduše se rozhodněte podle sebe. Regulovat výšku krbu můžete nejen díky nastavitelným nožkám (většina moderních krbových vložek je má), ale také například prostřednictvím betonových tvárnic.
Jak daleko od zdi? Většina výrobců si sama určuje minimální odstup. Pokud tento údaj předepsán není, počítejte se 100 mm od zadní stěny krbové komory (ta by měla být široká 40 mm a od zdi místnosti vzdálená 40 mm). Jednoduše řečeno: odstup mezi krbovou vložkou a komorou musí být minimálně 100 mm.
4. Zapojte krbovou vložku ke komínu
Pokud máte už místo pro krbovou vložku připraveno, můžete přistoupit k samotné realizaci. K připojení ke komínu slouží kouřovod – ušetřete si nervy s pozdějšími nepřesnostmi a rovnou kupte takový, který má stejný průměr jako krbová vložka (spalinové hrdlo). K dispozici máte černý (ocelový) nebo nerezový kouřovod, každý z nich má své výhody.
Zapojit kouřovod můžete dvěma způsoby: „po kouři“, nebo „po vodě“. Po kouři se využívá nejčastěji u krbových vložek s vysokou teplotou spalin. K zapojení po vodě se naopak přistupuje nejčastěji u krbových vložek s teplovodním výměníkem.
5. Obezděte krbovou vložku
Vytvořte krbovou komoru, ve které bude krbová vložka schovaná. Izolační zadní stranu už byste měli mít hotovou, teď se zaměřte na ty zbylé tři. Myslete také na revizní dvířka, větrací mřížky po stranách ve spodní části přímo u vložky a samozřejmě na otvor pro samotnou krbovou vložku.
Nad krbovou komoru je z estetického i praktického hlediska potřeba doplnit i izolační komoru, která by měla mít po stranách také větrací mřížky (rozměrově menší než u krbové komory).
6. Naneste omítku krbu
Většinou se počítá se dvěma vrstvami: základní (doplněnou o perlinku) a finální. První vrstva vytvoří jednolitý základ pro další práce na krbu, ať už budete jen nanášet finální barvu, nebo obkládat kamenem. Kvůli tepelnému namáhání tohoto podkladu sáhněte po speciální kamnářské maltě i perlince.
Nezapomeňte samozřejmě také na zpevnění hran krbu pomocí ocelových rohů. Oceníte je hlavně tehdy, pokud máte krb v prostoru, kde hrozí nechtěné nárazy při přenosu věcí atd. Jakmile máte základní omítku hotovou, je třeba poprvé zatopit v krbu. Vše se vysuší a „sedne si“.
Po vytuhnutí první vrstvy se můžete vrhnout na finální omítku (různé druhy zrnitosti podle potřeby) nebo například kamenný obklad. U každé možnosti je doporučeno výrobcem, jak postupovat při přípravě materiálu a jeho zpracování.
Užijte si teplo krbu
Jakmile máte hotovo, už si jen užívejte s přáteli a rodinou příjemnou atmosféru u krbu. Pokud si však na stavbu krbové vložky sami netroufáte nebo třeba nemáte konkrétní představu, kontaktujte náš tým, rádi vám poradíme a pomůžeme.