Teplo i v zimě: jak topit v krbových kamnech

Jen si to představte: za okny mráz, vítr nebo vánice, ale u vás doma hezky teplo, vůně dřeva a příjemná atmosféra. Nenechte si idylku překazit kouřem v místnosti nebo nepříjemným vedrem. Přečtěte si, jak na správné topení v krbových kamnech. 

Na co myslet před prvním zatopením

Krbová kamna nezapojujte do zaneseného komína. Před prvním použitím a nejpozději vždy před sezónou komín zkontrolujte a vyčistěte jej. Jedině tak zajistíte správný tah do komína. Samozřejmostí by měla být také každoroční kontrola odborníkem.

Jsou u vás doma kamna horkou novinkou? Rádi vám pomůžeme s jejich zapojením.

Nechte si provést výpočet tepelné ztráty domu

Při pořizování topení a při jeho servisu myslete na tepelnou ztrátu vašeho domu – kolik tepla unikne tzv. obálkou budovy (stěnami, střechou nebo okny).

Co je třeba znát pro výpočet tepelné ztráty

Pro výpočet tepelných ztrát musíte znát např. objem a plochu celého domu, celkovou plochu všech podlah, trvalý tepelný zisk, typ zdiva (obvodového i vnitřního) a tepelné izolace (a její tloušťku), tepelnou prostupnost dveří a oken, skladbu střechy a její izolace a další parametry.

Nechte to raději na odborníkovi – energetický specialista má k ruce speciální software.

Vytápění domu tak akorát – vyhněte se přetápění

Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C.

Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout. Pamatujte, že tvrdé dřevo (dub, buk, habr) hoří dlouho, a proto si jej šetřete až na přikládání. Naopak měkké dřevo se vám bude hodit na začátek, kdy potřebujete nechat oheň pořádně rozhořet.

Dosáhněte ideální teploty v místnosti

Správným topením byste se měli dostat na teplotu okolo 20 °C v místnostech, ve kterých trávíte během dne nejvíce času. V ložnici, kam chodíte jen spát, si dokonce vystačíte i s 18 stupni.

Jste zvyklí na víc? Vězte, že i snížení o jeden stupeň citelně poznáte především během měsíčního vyúčtování nákladů. Přečtěte si další tipy, jak při vytápění ušetřit.

S vlhkým dřevem na topení riskujete

Vlhkost dřeva hraje důležitější roli, než si možná myslíte. Nejde jen o nepraktičnost, čouzení, ale také o bezpečnost. Dehet, který se tvoří při spalování čerstvého dřeva, je velmi nebezpečné vdechovat, navíc se usazuje v komíně – zanesení průduchu může vést k požáru.

Pamatujte, že vlhkost dřeva nesmí překročit 20 %. Ideálně ať se drží pod 15. S přesným určením vám pomůže měřiči vlhkosti dřeva.

 

Jak správně topit v krbových kamnech krok za krokem

Tajemství správného vytápění v kamnech tkví ve správném postupu.

Zatápění: vrstvěte polena

Je to jednoduché – dolů silná, nahoru tenká, například drobná jedlová polínka. Vždy je skládejte tak, aby mezi nimi byla malá mezera. Mezi horní polena můžete vložit podpalovač.

Hořením dřeva shora dolů eliminujete čoud a zápach. Vzniklé plyny totiž proudí ohněm a kompletně shoří dřív, než dají vzniknout kouři.

Pozor! Během hoření nezavírejte komínovou klapku. Došlo by ke zvýšené tvorbě sazí a jejich usazování v kouřovodu, spalinové komoře a v komínu.

Přikládání: počkejte si na uhlíky

Ten pravý čas na přiložení poznáte podle toho, že místo plápolajících plamenů vidíte v topeništi žhavé uhlíky. Pokud budete přikládat do hořícího dřeva, nevyhnete se kouři v celé místnosti.

Komínovou klapku a primární přívod vzduchu otevřete, tak aby kouř směřoval do komína, sekundární přívod vzduchu uzavřete. Po otevření primárního přívodu (často páčka pod topeništěm) můžete do krbových kamen vložit rozumné množství polen suchého tvrdého dřeva. Nakonec nezapomeňte otevřít ostatní přívody vzduchu, aby se mohl oheň hezky rozhořet.

Spolehněte se na kvalitu

Ať už pořizujete krbová kamna domů, nebo na chalupu, dejte si na výběru záležet. Ani ta nejlepší technika topení vám nebude nic platná, pokud zvolíte nekvalitní, málo, nebo naopak příliš výkonná kamna.

Přečtěte si, jak vybrat dokonalá krbová kamna pro váš domov a zorientujete se v základních typech kamen. Na vše ostatní, co vás zajímá, vám rádi odpovíme. Kontaktujte nás e-mailem: obchod@krbykunc.cz, telefonicky: 725 942 931 nebo se přijďte podívat na naši ostravskou prodejnu.